• V roce 2016 jsme při naší další cestě do Indie za poznáním knihoven palmových listů v Indii navštívili mnoho zajímavých míst. Pohybovali jsme v jižní části státu Tamilnadu v oblastech, kde před mono tisíci lety žili rišiové a zejména Mahariši Agasthiya. Zde jsme navštívili vodopády, které nesou jeho jméno a provedli obřad pouštění palmových listů po svaté vodě.

  Také jsme navštívili město Vaitheesswarankoil. Toto poutní místo je považováno za srdce knihoven palmových listů v Indii. Na poměrně velmi malém prostoru je více než 100 soukromých knihoven palmových listů, kde se lidé mohou požádat o výklad svého osudu.

  V rámci našeho putování jsme také zavítali do největší a také nejznámější knihovny palmových listů v městě Tanjavur jež nese název Saraswati Mahal Library. Kromě této tzv. halvní knihovny jsme také navštívil její pobočku v místě zvaném Tiruvaduturai.

 • Nacházíme se opět v knihovně palmových listů, která se nachází ve městečku Chidambaram ve státě Tamilnadu. Tentokrát si můžete poslechnout rozbor ze speciálních palmových listů, které sepsal jeden ze sedmi proroků (rishi), Kaka Bhujandar. Jeho nádí je určeno speciálně pro spirituální osoby a duchovní učitele, není proto běžně dostupné pro každého. Rozbor provádí profesionální vykladač nádí , Guruji Jayaraj (česky čteme ,,Džejrač"). Odpovědi překládá z tamilštiny do anglického jazyka tlumočník z Shyam (čteme ,,Šam").

  V tomto speciálním listu je Gejza Valent označen jménem ,,Šrí", což je označení duchovního učitele. Palmové listy byly poté posouzeny odborníky z Tamilské univerzity v Tanjavuru, kteří potvrdili, že jde skutečně o symbol ,,Šrí" a vydali certifikát, který potvrzuje oprávnění používat jméno Šrí Gejza při duchovní činnosti spojené s prací s palmovými listy.

  Dále je Šrí Gejza nazýván jako ,,Gedža" , což v tamilštině znamená slon - ,,Geja". To ukazuje, že tento člověk má sloní sílu a je spojen s bohem Ganéšou. Dle těchto listů spirituální síla Šrí Gejzy tkví v sebedůvěře, odhodlání a tvrdé práci. Dále říká, že Šrí Gejza je speciální osoba, která má požehnání pro zprostředkovávání výkladů osudu z palmových listů pro Českou republiku, neboť je to jeho duchovní poslání.

  Nalezení těchto speciálních listů je považováno za zázrak, který se stal poprvé po mnoha desítkách let existence knihovny palmových listů v Chidambaramu ve státě Tamilnadu v Indii. Vzácné palmové listy jsou uloženy na Tamilské univerzitě v Tanjavuru, jako dědictví pro další generace a jako předmět vědeckého zkoumání.

            

 • Navštívili jsme v březnu r. 2016 Indickou knihovnu palmových listů a udělali pro vás autentický rozhovor s vykladačem nádí.

  I druhý díl pokládá otázky týkající se výkladů z palmových listů: V čem jsou palmové listy přínosné pro lidi, jak jim mohou pomoci, proč vlastně lidé tyto knihovny vyhledávají? Může výklad z palmového listu pomoci odvrátit životní problémy a nabízí i řešení lidem, kteří se potýkají s problémy spojenými s černou magií a prokletím? Proč nemohou výklady z palmových listů zprostředkovávat ženy?

  Guruji Jayaraj  se s námi podělil také o některé z velice zajímavých osudů lidí, kteří přišli na výklad a to jim změnilo život. Vypráví také, jak probíhá výuka vykladačů nádí, aktuálně a v minulosti.

 • Navštívili jsme v březnu roku 2016 Indickou knihovnu palmových listů a udělali pro vás autentický rozhovor s vykladačem Nádí.

  Rozhovor se odehrává přímo v knihovně, která se nachází ve městečku Chidambaram ve státě Tamil Nadu a je rozdělen na dva díly kvůli jeho délce. Na naše připravené otázky odpovídá profesionální vykladač Nádí, Guruji Jayaraj (česky čteme ,,Džejrač"). Odpovědi překládá z tamilštiny jeho pomocník Shyam (čteme ,,Šam").

  Ptali jsme se Gurujiho Jayaraje  na mnoho otázek, také osobních, protože Guruji Jayaraj pochází z tradiční rodiny vykladačů nádí  a toto posvátné řemeslo převzal  po svých předcích.

  Dále jsme se ptali například na to, jak dlouho se vlastně vykladač nádí  učí, než může poskytovat své služby veřejnosti, jak konkrétně fungují knihovny palmových listů, jak se pozná dobrá knihovna a dobrý vykladač nádí od nekvalitního. Co vše člověku mohou palmové listy nabídnout a na co jsou zaměřené jednotlivé kapitoly... to vše a mnoho dalšího zazní v následujícím rozhovoru.